Blindfriendly  5. 4. 2020 | Meniny má Miroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Belgicko a Brusel


 
 

Belgické kráľovstvo sa rozprestiera na severozápade Európy s rozlohou okolo 30 000 km2 a viac ako 10 mil. obyvateľmi. Hlavné mesto Brusel je považované za hlavné mesto Európy, keďže v ňom sídlia významné inštitúcie EU ako aj NATO.

Belgicko je konštitučná monarchia s parlamentnou demokraciou, ktorá je od 2. svetovej vojny federáciou. Má tri stupne administratívy: federálna vláda, vlády jednotlivých komunít a regionálna vláda. Najvyššiu úroveň reprezentuje dvojkomorový parlament, ktorý sa skladá z hornej komory (Senát) a z dolnej komory (Snemovňa reprezentantov). Súčasný kráľ je Albert II.

Belgicko sa delí na tri regióny, ktoré pomerne presne kopírujú etnické rozloženie obyvateľstva: na severe krajiny Flámsko (holandský jazyk), na juhu Valónsko (francúzsky jazyk) a región hlavného mesta Brusel (holandský aj francúzsky jazyk). Okrem dvoch majoritných menšín, Valónov a Flámov, je v Belgicku početná aj nemecky hovoriaca a žijúca hlavne na východe krajiny. Úradné jazyky sú preto holandčina, francúzština a nemčina.
Najvýznamnejšie mestá Belgicka sú po hlavnom meste Antverpy, Gent, Cherleroi, Liege a Bruggy.

Svetoznáma je belgická čokoláda a pralinky. Vyrába sa asi 400 druhov. Dostať aj množstvo druhov palaciniek, gauffres, zákuskov a pečiva.

Národným nápojom je pivo, svetoznáme vysokou kvalitou. Najrozšírenejšími druhmi sú pils (žlté priehľadné), ambrée ("jantárové", svetlé priehľadné), blanche ("biele", žltkavé nepriehľadné) a kriek (s ovocnými príchuťami). Mimoriadne obľúbené sú aj silné "de luxe" a tmavé pivá "trappist", varené v kláštoroch tradičnými metódami.

 Brusel
Oblúk v parku Cinquantenaire
Brusel je okrem hlavného mesta Belgicka aj hlavným mestom Európskej Únie. Má rozlohu zhruba 30 km². Názov Brusel sa používa často aj na označenie celého Bruselského regiónu, ktorý má približne 1 milión obyvateľov a rozkladá sa na ploche zhruba 160 km². Po Druhej svetovej vojne sa stal sídlom viacerých medzinárodných inštitúcii, k najznámejším patria inštitúcie Európskej Únie a NATO.

Oficiálne Európska Únia nemá hlavné mesto, no Amsterdamská zmluva pridelila Bruselu štatút sídla Európskej Komisie a Rady Európskej Únie. Tiež sa tu nachádza sídlo Európskeho parlamentu (spolu so Štrasburgom). Od roku 2002 do 2004 v Bruseli zasadala Európska rada. Prítomnosť týchto významných inštitúcii priťahuje všeobecnú pozornosť, a tak je v Bruseli viac veľvyslancov a novinárov ako vo Washingtone.

Brusel sa vďaka EU a imigrácii stal kozmopolitným mestom. Najväčšie minority sú Francúzi a Maročania. Inštitúcie sú dôvodom zastúpenia všetkých európskych národností. V Bruseli sa taktiež koncentruje veľa moslimov, hlavne tureckého a severoafrického pôvodu.

V minulosti bol Brusel holandsky hovoriace mesto, avšak dnes sa dá nazvať frankofónnym. Väčšina obyvateľov hovorí po francúzsky, hoci oba jazyky sú úradné a mesto je bilingválne.

V centre Bruselu sa treba aspoň na chvíľku zastaviť na Grand´Place, jednom z najkrajších námestí Európy, pri Kráľovskom paláci, a gotickej Katedrále sv. Michala. Vzácnou architektonickou pamiatkou je aj kostol Notre Dame de Sablon. Vidieť treba aj Triumfálny oblúk v parku Cinquantenaire z roku 1904, ktorý pripomína vznik štátu či cikajúceho chlapčeka Manneken Pis. Modernú architektúru reprezentuje Atomium, postavené k svetovej výstave v roku 1958 a monumentálna budova Európskeho parlamentu, ktorú Bruselčania nazývajú krabica syra. 

Ak by ste sa rozhodli navštíviť Belgicko alebo Brusel, viac informácií nájdete na stránkach Kancelárie Brusel - Európa, alebo Bruselsko-belgického cestovného sprievodcu. Ak Vás zaujíma život kráľovskej rodiny, viac informácií nájdete na oficiálnych stránkach Belgickej monarchie. Top atrakcie Bruselu.
Text spracovali z internetových zdrojov zástupcovia BSK v Bruseli.