Blindfriendly Štvrtok 2. 4. 2020 | Meniny má Zita Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Newsletter


 

 

 Odborníci zo Strednej odbornej školy záhradníckej Gustáva Čejku v Malinove radia, ako vybrať živý vianočný stromček a aké pravidlá dodržiavať, aby sme sa z neho mohli tešiť čo najdlhšie. SOŠ Gustáva Čejku je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja.

Bratislavský samosprávny kraj každoročne udeľuje ocenenia tým, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj nášho regiónu, zvýšenie kvality života jeho občanov alebo ho úspešne reprezentujú. Ocenenia za rok 2014 odovzdal župan Pavol Frešo laureátom na slávnostnom galavečere v Divadle Aréna. V polovici decembra sa tak sieň osobností kraja rozšírila o 20 ďalších mien. Ocenenie si prevzali osobnosti ako Anton Srholec, bývalý rakúsky veľvyslanec Dr. Josef Markus Wuketich, Ladislav Snopko a ďalší.

Každý z nás dnes pozná tradičného vianočného vyprážaného kapra, bez vianočného stromčeka si sviatky pokoja ani nevieme predstaviť a len málokto v priebehu decembra nezavíta na vianočné trhy. Pôvod týchto tradícií a zvyky, ktoré im predchádzali, však poznáme už oveľa menej. Nám ich priblížila etnologička Katarína Nádaská.

 Poslanci Bratislavskej župy schválili koncom októbra dofinancovanie ústavnej pohotovostnej služby v Nemocnici s poliklinikou v Malackách. O dotáciu vo výške 580 879 eur žiadalo mesto Malacky. Bez týchto financií by hrozilo, že 80 tisíc ľudí, pre ktorých je Malacká nemocnica spádovou, bude musieť dochádzať za pohotovostnými službami do Bratislavy. Za zachovanie ústavnej pohotovostnej služby vznikla aj petícia, pod ktorú sa podpísalo vyše 8200 ľudí.

Od Devína pozdĺž rieky Morava sa tiahne veľmi symbolické územie, ktoré bolo svedkom doby totalitného režimu. Nábrežie Moravy pol storočia vyznačovalo trasu železnej opony a jej vážnosť zdôrazňovali ostnaté drôty pohraničného pásma. Tie sa v októbri vrátili na nábrežie Moravy, aby na makete sygnálnej steny pripomenuli obdobie totalitného režimu. Stalo sa tak symbolicky v čase, kedy si pripomenieme 25. výročie Nežnej revolúcie a teda aj strhnutia Železnej opony.

Na území Bratislavského kraja vyberie štát na dani z príjmu fyzických osôb ročne takmer 200 miliónov eur, no samosprávnemu kraju na výkon jeho povinností naspäť dáva len 33 miliónov. Doteraz potreby kraja kompenzovala aspoň daň z motorových vozidiel, na tú sa však už kraj v budúcnosti nebudú môcť spoľahnúť. Zvyšujúca sa solidarita kraja s ostatnými regiónmi spôsobí klesajúcu úroveň verejných služieb v Bratislavskej župe.

Európa každoročne oslavuje Deň európskej spolupráce. Pripomíname si ním množstvo medzinárodných projektov, ktoré sa práve vďaka rozvinutej cezhraničnej spolupráci podarilo zrealizovať. Tento rok oslávime Deň európskej spolupráce filmovým festivalom, na ktorom sa predstavia krátke filmy stredoškolákov odhaľujúce ich pohľad na cezhraničnú spoluprácu. Vyhlásenie výsledkov filmového festivalu sa uskutoční v piatok, 19. septembra o 16:00 v nákupnom srdci Bratislavy - OC Central. Vstup je voľný.

V Bratislave sa už stáva tradíciou, že v septembri sa športoví nadšenci stretnú na nezvyčajných bežeckých pretekoch, ktoré sa pod názvom NIGHT RUN alebo NOČNÝ BEH konajú už po šiesty raz. Tentoraz si účastníci, ale aj diváci užijú atmosféru nočnej Bratislavy v sobotu 13. septembra.

Za dva roky investoval Bratislavský samosprávny kraj do materských škôl viac ako pol milióna eur. Bola to reakcia na neudržateľnú situáciu mladých rodín, ktoré pre nedostatočné kapacity škôlok nemôžu nájsť miesto pre svoje deti. Župa podporila už 107 projektov obcí a miest, ktoré majú nielen zvýšiť kapacitu, ale tiež zlepšiť zariadenie škôlok.

21. júna sa bude v Bratislave konať nezvyčajné podujatie.